Ájurvéda (věda života) patří k nejstarším léčebným systémům na světě, jejíž kořeny sahají do staré Indie. Klade velký důraz na prevenci a podporu zdraví. Ukazuje tělu cestu k využití vlastních sil pro regeneraci organismu. Obsahuje bylinné terapie, výživy, meditace a relaxace, jógy a další léčebné procedury. K Ájurvédě neodmyslitelně patří také masáže. K umění léčby prostřednictvím dotyků, masáží a práce s tělem existují různé přístupy. Některé masáže se soustřeďují přímo na fyziologické hledisko a fyziologickou stránku lidského těla. Jiné masáže na uvolňování emocionálního napětí a další se zabývají jemnějšími úrovněmi energií celého organizmu. Mnohé dotykové terapie a masáže kombinují staré i moderní techniky kultur Východu a Západu. Všechny tyto přístupy a techniky, mluvíme-li o exotických masážích, mají společný cíl, a tím je navození stavu harmonie a fyzické pohody příjemce uvolněním tělesného i duševního napětí.
Ájurvédská masáž Abhyanga patří k nejrozšířenějším a nejoblíbenějším Ájurvédským masážím. Jde o celkové ošetření těla pomocí kvalitních přírodních olejů, které mají v kombinaci s výtečnými masážními technikami výživný a detoxikační účinek na kůži, tkáně i klouby, podporuje imunitní a lymfatický systém. Pokud hledáte dokonalou péči o celé tělo včetně hlavy a obličeje, chcete zažít opravdovou relaxaci, odpočinek a hýčkání výživným kokosovým a sezamovým olejem, zvolte právě tuto masáž. Celková Ájurvédská masáž zahrnuje i péči o vlasy a vlasovou pokožku, lze však provádět masáž hlavy i bez použití olejů.
Ájurvédská celotělová masáž Abhyanga patří k opravdovým zážitkům. Ájurvédská masáž je intenzivní a příjemná, vždyť jejím cílem je také uklidnění mysli a získání tělesné i duševní rovnováhy.
Masáž vyvolává hlubší dýchání, větší rozšíření krevních cév a kapilár, podporuje tak krevní oběh a napomáhá lepšímu okysličování krve. Zvýšený krevní oběh znamená také účinnější rozvod živných látek v těle a můžeme tak masáží pomoci zmírnit řadu zdravotních problémů, včetně bolestí hlavy a zažívacích potíží. Masáž působí příznivě na kůži, odstraňuje odumřelé buňky, to má za následek svěžejší vzhled kůže. Masáž má navíc přímý pozitivní dopad na celý svalový systém těla. Uvolňuje a natahuje napjaté, zkrácené svaly a pomáhá tak obnovit přirozenou pružnost těla. Nepoužívané a ochablé svaly masáží zpevňujeme. Fyzický efekt se také projevuje na činnosti lymfatického systému, masáž pomáhá tělu lépe vylučovat kyselinu mléčnou a další chemické odpadní látky, které způsobují pocit nepohody v kloubech a svalech. Blahodárně masáže působí na vaši mysl a emoce. Nahromaděné napětí v těle je uvolněno a zátěž je odstraněna, což má za následek zvýšený pocit lehkosti a štěstí. Tyto emocionální posuny mají souvislost s hormonálními změnami, k nimž v těle během masáže dochází. A tak se stává, že někteří klienti, podrobující se masážím, hovoří o pocitu hlubokého míru, klidu a vnitřní vyrovnanosti, nebo se alespoň cítí ve svém těle uvolněně a pohodlněji.
Kontraindikací nazýváme stav, kdy nelze masáž provádět vůbec (kontraindikace celková neboli absolutní), nebo nelze provádět masáž určitých částí těla (kontraindikace místní neboli relativní).
Horečnatá, infekční nebo akutní zánětlivá onemocnění.
Nádorová onemocnění - probíhající léčení.
Opilost, stavy pod vlivem psychotropních drog.
Bezprostředně po jídle.
V místě poranění, zlomenin, rozsáhlejšího zhmoždění, popálenin apod.
V místě křečových žil.
Glaukom - vyloučit z celkové masáže masáž hlavy.