Bolesti zad a šíje jsou nejčastějšími obtížemi, se kterými lidé přichází a přejí si masáž. Při pracovních pohybových stereotypech zatěžujeme nebo i přetěžujeme zejména ty svaly, které nám umožňují vzpřímenou polohu těla. Trvalým zatěžováním dochází k jejich mohutnění i ke zkrácení, což bývá prvotní příčinou bolestí zad. Někteří lidé nedovedou při velkém psychickém zatížení a soustředění relaxovat svalstvo zad a šíje. Svaly jsou tak trvale napjaté a vyvolávají bolesti. Mnohé potíže mají svůj původ v šíjovém svalstvu. Často bývají svaly v oblasti šíje zkráceny, dochází ke svalové nevyváženosti. Trvale napjaté svaly pak vyvolávají bolesti, jsou to i bolesti hlavy, zvláště migrény. Rovněž tlak v očích, rozmazané vidění, hučení v hlavě, mravenčení rukou, závratě mohou pocházet mimo jiné i z oblasti šíje. Těmto obtížím bychom měli věnovat větší pozornost, záda a šíji procvičovat a protahovat, dopřávat si pravidelné masáže.
Klasická masáž zad a šíje patří mezi masáže, které se více orientují na fyziologické hledisko. Ale i tato masáž přináší velkou úlevu při celkovém napětí. Klasická masáž využívá dlaně a prsty, hmaty se opakují a střídají tak, že se uvolňuje a regeneruje svalstvo a svalové spasmy. Masáž je přizpůsobena potřebám klienta a lze se zaměřit na případné problematické partie. Hlubšími masážními hmaty lze rozrušit některé svalové zatvrdliny. Zejména po nadměrné fyzické námaze při sportu mohou být některé svaly bolestivé a masáž pomáhá tyto svaly zregenerovat a uklidnit. Můžete zvolit klasickou masáž zad a šíje nebo se třeba zaměřit na unavené nohy a užít si kompletní samostatnou masáž nohou. Vhodně zvolené přírodní éterické oleje mohou ještě účinek masáže a to nejen té klasické, podpořit.
Masáž vyvolává hlubší dýchání, větší rozšíření krevních cév a kapilár, podporuje tak krevní oběh a napomáhá lepšímu okysličování krve. Zvýšený krevní oběh znamená také účinnější rozvod živných látek v těle a můžeme tak masáží pomoci zmírnit řadu zdravotních problémů, včetně bolestí hlavy a zažívacích potíží. Masáž také působí příznivě na kůži, odstraňuje odumřelé buňky, to má za následek svěžejší vzhled kůže. Masáž má navíc přímý pozitivní dopad na celý svalový systém těla. Uvolňuje a natahuje napjaté, zkrácené svaly a pomáhá tak obnovit přirozenou pružnost těla. Nepoužívané a ochablé svaly masáží zpevňujeme. Fyzický efekt se také projevuje na činnosti lymfatického systému. Správně vedenou masáží podporujeme a zrychlujeme celý metabolismus, posilujeme imunitní systém. Masáž pomáhá tělu lépe vylučovat kyselinu mléčnou a další chemické odpadní látky, které způsobují pocit nepohody v kloubech a svalech. Blahodárně masáže působí na vaši mysl a emoce. Nahromaděné napětí v těle je uvolněno a zátěž je odstraněna, což má za následek zvýšený pocit lehkosti a štěstí. Tyto emocionální posuny mají souvislost s hormonálními změnami, k nimž v těle během masáže dochází. A tak se stává, že někteří klienti, podrobující se masážím, hovoří o pocitu hlubokého míru, klidu a vnitřní vyrovnanosti, nebo se alespoň cítí ve svém těle uvolněně a pohodlněji.
Kontraindikací nazýváme stav, kdy nelze masáž provádět vůbec (kontraindikace celková neboli absolutní), nebo nelze provádět masáž určitých částí těla (kontraindikace místní neboli relativní).
Horečnatá, infekční nebo akutní zánětlivá onemocnění.
Nádorová onemocnění – probíhající léčení.
Opilost, stavy pod vlivem psychotropních drog.
Bezprostředně po jídle.
V místě poranění, zlomenin, rozsáhlejšího zhmoždění, popálenin apod.
V místě křečových žil.
Břicho žen při menstruaci a v prvním trimestru těhotenství.